Határtalanul - Erdély 2022.
A 7. n osztály Erdélyben

Székelyföld kincsei - Túra a sóvidéken


Határtalanul – a 8. n osztály Erdélyben

Rendhagyó osztálykirándulásra indult a Fillér utcai Általános Iskola 8.n osztálya 2022. június 6-án. A Határtalanul program keretében lehetőséget kaptak a gyerekek, hogy öt napot Erdélyben töltsenek. A húsz tanulót osztályfőnökük, Balla Enikő tanárnő és némettanáruk, Nagy Vanda tanárnő kíésrte el életük első erdélyi kirándulására. Az alábbiakban ennek az 5 napnak az élményeiről és programjairól olvasható beszámolónk.

1. nap

A reggel 6 órai indulás szerencsére nem szegte kedvét a kis csapatnak, a szülői búcsút követően kezdetét vehette az utolsó közös osztálykirándulás. A határátkelés után Aradra vezetett utunk, ahol megtekintettük a Zala György alkotta Szabadság szobrot, mely a 13 aradi vértanúnak állít emléket. Történelmi ismereteink felelevenítése után meg-ismerkedhettünk egy kicsit a város építészetével, hangulatával egy könnyed séta keretében. Ezután a máriaradnai kegytemplom következett, melynek megtekintése után csodálatos környezetben nézhettük meg a hegytetőn álló Kálváriát. Később Marosillyén Bethlen Gábor szülőházának meglátogatásával folytattuk napunkat. Szálláshelyünk Haró településén, a gyönyörűen felújított  református vendégházban volt, ami mindenki legnagyobb örömére két napra csak a miénk volt. Házunkból csodálatos panoráma nyílt Déva várára, a következő napi úticélunkra.





2. nap

A második nap programja sok kirándulós élményt ígért, így célszerű volt induláskor túracipőt húzni. A nap elején az algyógyi kerektemplom megtekintése után egy órát töltöttünk el a Piski Arborétum árnyas ösvényein sétálgatva, kiszakadva a zajos hétköznapokból és megtapasztalva ezzel a  természet csodás nyugtató hatását.

Ezután utunk az eredeti Vajdahunyad várába vezetett, amelynek másolatát már jól ismertük Budapestről, a Városligetből. 

A program ezek után Déván folytatódott, ahol rövid időre bepillanthattunk a Dévai Szent Ferenc Alapítvány falai közé, ahol bent lakó diákok meséltek nekünk hétköznapjaikról. 

“Így, hogy betekintést nyertünk a gyerekek életébe, rá kellett jönnöm, hogy a mi életünk az övékéhez képest tehermentes. Hálás vagyok a szüleimnek, hogy ennyi mindent tesznek értem.”

“Eltűnődtem, hogy ebben a helyzetben egy különleges közeg alakul ki mindannyiuk között.”

Egy dévai látogatás alkalmával természetesen Déva várának megmászása sem maradhatott ki a programból, az első ijedelem ellenére azonban hősiesen megmásztuk a rengeteg lépcsőt. A lélegzetelállító kilátás minden fáradalomért kárpótolt minket, méltó lezárása volt ez a második napnak. 

3. nap

Ezen a napon az első megálló Gyulafehérváron, az Erdélyi Fejedelemség egykori fővárosában volt. Az lélegzetelállító érseki székesegyház megtekintése után, egy rövid, vezetett sétát követően szabadprogram keretében fedezhették fel a gyerekek a különleges hangulatú környéket. Ezt követően Nagyenyedre látogatott a csoport, ahol a vártemplomot és a híres Nagyenyedi Kollégiumot látogatták meg. A patinás épület nagy hatással volt a tanulókra.

Megidéztük Jókai Nagyenyedi két fűzfa című híres művét is, melyet a 1848-as forradalom alatt zajlott pusztítás ihletett. A harmadik nap Torockón zárult, a torockószentgyörgyi várrom megmá-szásával. Déva várához hasonlóan a magasban álló falak elsőre ijesztően messzinek tűntek, de végül szerencsésen felért mindenki a csodás kilátást és izgalmas kőfalakat rejtő csúcsra. 

A fárasztó, ám élménydús napot követően örömmel foglaltuk el új szállásunkat Magyarvistán.


4. nap

Az utolsó előtti nap az egyik legjobban várt programmal, a Tordai Sóbánya meglátogatásával vette kezdetét. A mélybe való leereszkedést követően feltárultak szemük előtt a simára csiszolódott sófalak. Az érdekes és jól érthető idegenvezetés során megtapasztalhattuk az igazi visszhang élményét, hangunkat 16-szor verte vissza a tárna mélye, valamint rendhagyó módon megkóstolhattuk a plafont is. :-) A vezetett látogatást követően szabadprogram keretében ismerkedhettünk a sóbánya kínálta lehetőségekkel. Kinek a ping-pong, kinek a minigolf vagy éppenséggel a masszázsfotel bizonyult vonzónak, mások pedig temérdek színes és illatos, sóból készült kozmetikum közül válogathattak. 

“Szerintem nagyon menő volt, mert ilyet nem minden nap lát az ember, egyáltalán nem zavart, hogy ilyen mélyen vagyunk a föld alatt.”

“Nekem nagyon tetszett a sóbánya, ez volt a kedvenc programom, érdekes volt a föld alatt lenni.”

“Nagyon tetszett, számomra teljesen szürreális volt, a mély termektől kezdve magáig a kősóig és egy remek élmény volt.”

A sóbányát követően legközelebb a Tordai Hasadéknál szállt ki a csapat a buszból, ahol egy gyönyörű és emlékezetes kirándulással gazdagodtunk, végigjártuk a tordai szakadékot. A hatalmas sziklafalak, a csobogó patak és a csodás idő mindenki számára felejthetetlenné tette az itt eltöltött másfél órát. 

“Nagyon szép hely és izgalmas is egyben. Vadregényes.”

“Nagyon tetszett a szurdokban való kirándulás, gyönyörű szép volt a táj és remek volt az osztálytársaimmal egy ilyen helyen kirándulni.”

Az utolsó megálló ezen a napon Kolozsvár városa volt, ahol a rövid, de annál tartalmasabb városnéző sétába rengeteg nevezetesség belefért. A Szent Mihály templom, Mátyás király szobra és szülőháza, valamint a Farkas utcai templom megtekintését követően azonban sajnos egy váratlan vihar csapott le a városra, így a várt szabadprogram elmaradt. Ennek ellenére itt is pozitív emlékekkel gazdagodtak a tanulók.

5. nap

Elérkezett a kirándulás utolsó napja, melynek első állomása Körösfő, azon belül is a híres református templom megtekintése volt. A templomgondnok lelkiismeretesen mutatta be a templom történelmét és mesélt a hagyományaikról is. A kézzel festett kazettás mennyezet, a rengeteg írásos, hímzett terítő igazán sajátságos hangulatba burkolta a templomot, érezhető volt, hogy a néphagyomány máig is az itt élők hétköznapjainak szerves részét képzi.

A Királyhágón egy rövid megálló során búcsút vettünk Erdélytől.

Az utolsó megálló a határ mellett elterülő Nagyvárad városa volt, ahol egy történelmi városvezetés keretében megtekintettük az Ady Múzeumot, a Holnaposok szoborcsoportot és néhány fontosabb épületet is, melyek egykor jelentős részét képezték a magyar kultúrális életnek. Szabadprogram keretében merülhettünk el még inkább a csodálatos szecessziós épületektől hemzsegő város hangulatában. 

“Szívesen eltöltenék ott még hosszabb időt, nagyon szép és modern város.”

“Nagyvárad nagyon tetszett és igazán megfogott az építészete és az, hogy fejlett, szerintem még lakni is tudnék itt.”

Köszönjük a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatását!



A máriaradnai templom lépcsőjén


Torockó – az Óriások vára
   


A piski arborétum


Magyar Református Vendégház – Haro
   


Torockó


A tordai sóbánya
   


A tordai hasadék
Kezdőlap :: Általános bevezető :: Angol tagozat :: Német tagozat :: Óraterv
Az alapítványról :: Fogadó órák, értekezletek :: Tanév rendje :: Iskolai dokumentumok