Általános bevezető
Csodálatos helyen, a II. kerületben, a Fillér utca tetején körpanorámás, jó levegőjű épületben egy gyermekszerető, jó hangulatú és jól felkészült tantestület kezdte meg működését 1985-ben. A hagyományos általános iskolai oktatás mellett 1988-ban kísérleti jelleggel a kerületben elsőként megindult első osztálytól az emelt szintű angol nyelvoktatás. Ennek olyan nagy sikere volt, hogy 1990-re az eredetileg 400 fősre tervezett épületben közel 700 gyermek tanult. A zsúfoltság azóta csökkent, lehetővé téve a bontott nyelvórákat is. 2000 őszétől új feladattal bővült az iskola Pedagógiai Programja – itt folytatódott a Marczibányi téri Általános Iskolában elkezdett német nemzetiségi kéttannyelvű oktatás olyan sikerrel, hogy mára a csökkenő gyermeklétszámok mellett is folyamatos a túljelentkezés erre a tagozatra is.
Idegen nyelvek oktatása
Az idegen nyelv oktatása iskolánk egyik legfőbb jellemzője. Már első osztálytól tanítunk angol nyelvet heti 2+1 negyedik évfolyamon 4, ötödiktől kezdve pedig 5 órában. Az évek óta kiemelkedő színvonalú angol nyelvtanítás kerületszerte elismert. Iskolánk vezette be elsőként 1988-ban (a pécsi Janus Pannonius Egyetem kísérleti iskolájaként) az első osztálytól történő angol nyelvoktatást, amelyet azóta folyamatosan fejlesztettünk az igényeknek megfelelően. Ez a program kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a nyolcadik évfolyam végén diákjaink letehessék a nemzetközi Pitman nyelvvizsgát alap- illetve középfokon.
Német tagozat
A 2000/2001-es tanévtől intézményünkben zajlik a német nemzetiségi kéttannyelvű oktatás is, amely tagozaton már végzős osztályunk is volt. Ide a német nemzetiséghez tartozók, valamint a német nyelvet emelt óraszámban tanulni vágyók kapcsolódhatnak be. Német anyanyelvi tanárok tanítják alsó tagozaton heti egy-egy órában a természetismeretet, rajzot, éneket, testnevelést, a technikát és a német nyelv és irodalmat, felső tagozaton a történelmet, a biológiát és a temészetismeretet a két tanítási nyelvű oktatás programja szerint. (Ez összesen átlagosan heti 10-12 nyelvórát jelent.) Természetesen a magyar tanrendet követik a gyerekek, lehetőséget adva ezáltal mind német, mind magyar nyelven történő középiskolai továbbtanuláshoz.
Sport
Intézményünkben kiemelt szerepet tölt be a sport. Diákjaink számára biztosítani tudjuk a mindennapi testmozgás lehetőségét, és kiváló körülmények között tartjuk a foglalkozásokat. Két jól felszerelt tornatermünk mellett szép fekvésű udvarunk sportpályáin akár több osztály számára is lehetőségünk van testnevelés órákat tartani. Minden igényt kielégítő szertárunkhoz konditerem tartozik.
A folyósókon és az udvaron összesen hat pingpongasztal áll tanulóink rendelkezésére, melyeket minden szünetben és délután is használhatnak. Részben ennek köszönhető, hogy a kerületi asztalitenisz diákolimpia iskolák közötti összesített versenyében több mint tíz éve a Fillér végez az első helyen.
Az intézmény területén 15 kosárlabdapalánk található, mely kitűnő lehetőséget nyújt a megfelelő szakmai képzésre, a gyerekeknek pedig az állandó játékra, gyakorlásra. A Vasas szakosztályaival karöltve tartjuk a délutáni sportfoglalkozásokat. Iskolánk egyik sikersportága az atlétika, rendszerint mi nyerjük meg a mezei futás és a többpróba kerületi diákolimpia összetett versenyét. Óriási sikereket érünk el budapesti, sőt országos szinten is. Edzéseinket mintegy hatvan gyermek látogatja.
Több egyesülettel ápolunk szoros kapcsolatot, és egy ilyen együttműködés keretein belül tarthatunk testnevelés órákat a Vasas Pasaréti úti sportkomplexumában is. A labdarúgó edzéseket a II. Kerületi UFC edzői tartják. Iskolánkban ezeken kívül vívás, tánc, karate edzések és sakk foglalkozások vannak.
Sporthelységeinket egy-egy neves magyar olimpiai bajnokról neveztünk el, a tornaöltözők falait pedig híres sportolók képeivel tettük színesebbé.
Nyaranta napköziotthonos atlétika és kosárlabda edzőtáborokat, illetve hazánk egy-egy szép tájegységén vándortábort szervezünk.
A tanév alatt elért kiemelkedő diákolimpiai eredményeinknek köszönhetően rendszeresen bekerülünk Budapest tíz legsikeresebb általános iskolája közé.
A II. kerületi Önkormányzat 2017-ben létrehozott egy díjat, melyet minden évben „A kerület legeredményesebb általános iskolája” kapja meg. Megalapítása óta ezt a címet eddig mindig a Fillér Utcai Általános Iskola szerezte meg.
Sokszor kérdezik tőlünk, hogy egy ilyen kis iskola, melynek nincs sportiskolai státusza, sem testnevelés tagozata, hogy lehet ennyire sikeres még fővárosi szinten is. Nos, a válaszunk mindig ugyanaz:
- Komoly, lelkiismeretes szakmai munka, jól begyakorolt, megszervezett kiválasztási rendszer, tehetséggondozás, egyesületekkel való partneritás.
- Kollektivitás, a testnevelő tanárok és a kollégák kiváló együttműködése, vezetői támogatás.
- A gyerekek és a szülők pozitív, értékteremtő hozzáállása.
- Kiváló minőségű eszköztár.
Iskolánk nemcsak a versenyeken elért kiemelkedő eredményeire lehet büszke, s arra, hogy diákjai sportiskolákat megelőzve nyernek érmeket a fővárosi és országos megmérettetéseken, hanem az egyes bajnokságok kiváló megrendezésére is. Rendszeresen nálunk kerül megrendezésre a második kerületi általános iskolák asztalitenisz és kosárlabda B33 küzdelmei, illetve több alkalommal adunk otthont budapesti röplabda és kosárlabda diákolimpiai mérkőzéseknek.
Az érdeklődők minden programunkról, táborunkról és sikerünkről az iskola két sportfaliújságán, illetve a honlapukon tájékozódhatnak. Utóbbin eredményeink mellett a versenyeken készült fényképeket is megtekinthetik.
A földszinti folyóson az üvegvitrinekben a diákolimpiai győzelmeinkért járó serlegek, oklevelek és a bajnokcsapatok névsora található. A dicsőségtáblákon a kupákkal nem járó első, illetve az egyéb kiemelkedő helyezéseinkért kapott okleveleket és csapatnévsorokat tüntettük fel. Azokét a tanulókét, akik iskolánkat képviselve ezeket a szép eredményeket elérték.
A könnyebb tájékozódás végett, a táblák alá, mellé odaírtuk a sportágakat és az évszámokat is. A dicsőségtáblák bemutatása az első emeleten, a Kolonics-terem előtti folyosórészen folytatódik, az atlétikai csúcslistáink pedig a Hajós-terem előtt tekinthetők meg.
Számítástechnika
A számítástechnika, informatika is fontos pillére az oktató munkának. Jól felszerelt számítástechnika terem várja a számítógépek világát kedvelőket. Tizenhét hálózatba kötött modern gépen tanulhatnak a diákok informatikát, melynek keretében a szövegszerkesztést, táblázatkezelést és a bemutató készítést is elsajátíthatják.
Délutáni foglalkozások
A környék nagyon fontos igénye a diákok délutáni elfoglaltságának biztosítása is. Éppen ezért rengeteg szakkör, hangszeres zeneoktatás, hittanoktatás és sportfoglalkozás indult a délutáni órákban.
A kedvező tárgyi és személyi feltételek biztosítják a jövő számára is az eddigi színvonal megtartását és lehetőség szerinti növelését. a 45 pedagógus közül többen két- vagy többdiplomások, és sokak az elmúlt években polgármesteri jutalomban is részesültek.
Kerekes Zsolt igazgató
|